Staff

Staff List – September 2019/20
Keri Edge  Executive Headteacher
Designated Safeguarding Lead
Farhathafza Quayum  Head of School
Designated Safeguarding Lead
Kelly Hodkinson  Deputy Headteacher
Teaching and Learning
Curriculum
Samuel Rahman  Assistant Headteacher
Key Stage 1 Lead
Joanne Edwards  Inclusion Manager
Deputy Designated Safeguarding Lead
Hannah Cleland  Trust Business Manager
CFO
Year 6 Team

Miss Gurbinder Sandhu
Year 6 Leader & English Leader
Miss Rebecca Dallas
Class teacher & Mathematics Leader
Ms Lorraine Thompson
Class Teacher & Computing Leader
Mrs Rachel Riches
Teaching Assistant
Ms Husna Patel
Teaching Assistant
Ms Sarah Stuart
Teaching Assistant

Year 5 Team

Miss Kelly Hodkinson
Year 5 Leader
Mrs Lisa Payne
Class teacher & School council lead
Miss Genevieve Davies
Class teacher
Ms Claire Singh
Class teacher & Science Leader
Ms Sharon Kersey
Teaching Assistant
Ms Jannette Blackwood
SEN Teaching Assistant & Performing arts
Miss Chloe King
Agency SEN Teaching Assistant

Year 4 Team

Mr Nevin Chinniah
Year 4 Lead
Miss Georgia O Neill
Class teacher
Ms Kelly Clark
Learning Mentor Teaching Assistant
Mrs Margaret Foley
SEN Teaching Assistant
Miss Nicole Moore
Agency Teaching Assistant

Year 3 Team

Ms Rezzya Hussain
Year 3 Leader & RE/PSHCE Leader
Ms Rianna Lewis
Class teacher
Ms Jasmine Youngman
Classteacher
Ms Eunice Maina
Teaching Assistant

Year 2 Team

Mr Samuel Rahman
Year 2 Leader
Ms Nashrin Akhtar
Class teacher & DT Leader
Mrs Sharon Scott
Teaching Assistant
Miss Vicky Fox
Agency Teaching Assistant

Year 1 Team

Mr Samuel Rahman
Year 1 Leader
Ms Fozia Shabbir
Class teacher
Mrs Sue Ward
Teaching Assistant

Reception Team

Ms Suana Begum
Art Leader
Mr Rohit Banger
Class teacher
Ms Carol Gillett
Teaching Assistant
Ms Amanda Tranter
Teaching Assistant

Nursery Team

Ms Gemma Comer
Class teacher
Ms Katie Martinson
Teaching Assistant
Miss Lucy Davies
Teaching Assistant
Agency TA

Curriculum
Sumayyah Maayuf Sports Coach
Coach Scott  Sports Coach
Coach Kelvin Mentor
Chloe Pritchard  Music Leader
Nigel Mark  Computing and ICT Learning resource Manager
Office Team
Debbie Parkes  Admission Officer
Lilianna George Finance Officer
Tandra Hussain Admin and Finance Assistant
Matt Robinson
Site Supervisor

Lianne Mepstead
Midday Supervisors and Walking Bus
Emma Neil
Midday Supervisors and Walking Bus
Joanne Simpson
Midday Supervisors